tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kötek (Minekop) Avı

Kötek

Kötek, Minekop yada halk arasındaki diğer bilinen adıyla Karakulak az bulunan ve bu nedenle tezgahlarda zor göreceğiniz bir balıktır. Genellikle şekli nedeni ile Eşkina(Mavruş) ile, adı nedeni ilede çinekop ile karıştırılmaktadır ancak bu iki familyadanda farklı bir aileye mensuptur.

Kötek(Minekop)

BÖBREK TAŞINA YARARI
Minakop balığının gözlerinin arkasında bulunan otolit taşının böbrek taşını düşürdüğüne inanılmakta. Kullanan bazı kişiler gerçekten fayda gördüğünü belirtmektedir. Kafasının içinde ve her iki yanında gözlerinin arkasına doğru iki küçük beyaz taş bulunur. Bu taşlar balıktan çıkartılıp limon suyunda eritilip içilirse böbrek taşından şikayetçi olan hastalara iyi geldiği söylenmektedir.

Kumlu ve kayalık yerlerde yaşayan Kötek balığı sabah yada akşam saatlerinde Sülünez,karides, borukurdu gibi canlı yemlerle avlanabilir. Genelde 300-400 gr gibi ağırlıkta olmaktadırlar.

Benim yakaladığım 2 kiloluk resimdeki kötek, çok fazla suda yormamama rağmen kıyıya geldiğinde baygın numarası yaptı. Hiç dokunmadan kıyıya gelince oltayı bırakıp, oltaya takılı olan 0.30 luk misinam ile yavaş yavaş çekip kayaların üstüne yatırdım ve poşete geçirip çantama attım.

Kullandığım takım; 3 lü dip oltası, 35 gr ağırıkla ve yem olarak sülünez kullandım. Hepinize rast gelsin.

Üreme Dönemi : Minakop’un üreme dönemi Akdeniz’de ilkbahar ve yazdır. Karadeniz’de ise Haziran ve Temmuz aylarındadır. Eşeysel olgunluğa ise 35 cm iken ulaşırlar.

Bir Cevap Yazın