tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Balık Avı Terimler

Balık Avı Terimler

LRF = Light Rock Fishing kelimelerinin kısatlması olan yöntemde ,  hassas kamışlar ve küçük makineler kullanılır.
Kısaca Spin(at-çek) avcılığının daha hassas ve hafif ekipmanla yapılmasıdır.
Kullanılan Sahteler Hafif ve Küçük Olmasına karşın,  hedef küçük yada büyük bir balık olabilir.

Spin ( Atçek ) =  Çoğunlukla kıyıdan  5-30 gram arası ve 5-15 cm sahtelerle yapılan (silikon, maket veya metal kaşıklar) avcılık.
Jigging  = Genellikle tekneden, derin suda, yeri geldimi çok ağır metal sahtelerle yapılan ve çok iri balıklar alınabilen yöntemdir.

Shock Leader(Şok Misina)

Shock Leader işlemi, özellikle uzağa atış için gerekli olan bir yöntemdir. Görevi uygulanan şokun emilip ana bedenin patlamasını engellemektir.
Uzun mesafelere atış yapılmak istendiğinde,  savurma esnasında kurşunların ağırlığına bağlı olarak misinaya aşırı yüklenme olur ve  ince misinalar bu yüklenme sonucu kopabilir.
Bu kopmayı engellemek için gövde ve beden arasında normal kamış boyunun iki misli kadar esneyen misina eklenerek Shock Leader yapılmış olur.
Bu sayede atış esnasındaki gücü, bu esneyen misina emerek, ana beden ve gövdenin kopmadan atılabilmesini sağlar. 

Örnek 0.28 beyaz renkli misinamın ucuna 0.38 yeşil renkli misinayı kamış boyunun iki katı olacak şekilde sarabilirsiniz.
Dezavantaj: Kamış boyunun 2 katı kadar uzunlukta şok misina bağlandığı  zaman düğüm kısmı makarada kalıyor ve atış sırasında makaradaki alt sıra misinanın bu düğüme takılması nedeniyle misina rahat boşalmıyor.

Şok düğümü: https://www.netknots.com/fishing_knots/double-uni-knot

Misinalar;

balık avı terimler

Monofilament Misina:

Piyasadaki en popüler misina seçimidir ve birkaç farklı renk seçeneğine sahiptir.
Mono misina FC misinaya göre görünürlüğü biraz daha fazla olan, esneme katsayıları yüksek ve bundan dolayı su tutma kapasitesi daha yüksek olan misinalardır.
Misina ne kadar su tutarsa o kadar hızlı deforme olur. Bu misina tipinin önüne leader yapılmaz.

Örgü (ip) Misina :

Örgü ip, bir kaç kat sarılarak kullanılan (genelde 4 kat yada 8 kat örgü) atış erimini arttıran, sarım sayısına göre su tutan ürünlerdir.
Ne kadar az su tutarsa (kat örgüsü arttıkça su tutması azalır) o kadar az deforme olur. Uzaması kesinlikle söz konusu değildir. Uzamadığından dolayı da balık vuruşlarını daha net ve etkili hissettirir.
İp misinalar doğrudan atmak dikkat ister.  Hem eli kesebilir, hem de bir yere takıldığında takım kopmayıp geri sekebilir. Tüm bunları engellemek için atış yaparken ucuna şok misinası bağlanır. İp misinada,  İp misina önüne yapılan Leader’in asıl faydası, parmağınızı kesmenizi önler. 

Örgü iplerin ilk terih sebebi Mümkün olduğunca uzağa atabilmek.
İkinci bir durum ise o kalınlıktaki misina ile çekme kuvveti arasındaki fark. Örgü misinaların aynı kalınlıktaki diğer misinalara göre çekerleri çok daha fazadır.
Avantajlı kısımlarından bir tanesi de ip, esnekliği olmadığından (%3-5 civarı olduğundan diyelim) dolayı balık vurduğu anda elinizde hissedebilirsiniz.
Eğer misinanız esnek ise bu vuruşlar misina esnekliğinden dolayı kaybolacak ve hissiyatı azaltabilecektir.

FlouroCarbon(FC) misinalar:

Suda görünmez ve avcılığı arttırır.Su ile aynı ışık kırılma özelliklerine sahiptir.
Bu da olta misinanın alabileceği kadar neredeyse görünmez hale getirir.
FC misinalar yapıları gereği daha serttir. Mono misina daha yumuşak yapılıdır.
FC misinalar fiyatlarının yüksek olması, sert yapısından dolayı makine yuvasında açılma sorunları gibi sebeplerden dolayı makineye komple sarılmaz. Genelde leader olarak kullanılırlar. Görünmezliklerinin yüksek oluşu, güçlü düğüm ve kopma mukavemeti nedeni ile gövde ve köstek olarak kullanımda tercih edilirler.

% 100 Tamamen fluocarbon .Diğer fluorocarbon misinalar ile karşılaştırıldığında daha düşük hafızaya sahiptir. Ayrıcı ince seriler spin makinalarla atım için uygundur. Çok yüksek çeker değerlerine sahip,oldukça yumuşak, alışılmışın aksine oldukça kuvvetli görünmez misina.Dünyanın en iyisinden......

FC2 fluorocarbon serisi, FC1 serisi ile aynı üretim sürecinden geçmektedir. Dolayısı ile spesifikasyonları benzer olmak ile birlikte en belirgin fark, kopma ve düğüm mukavemetidir. Bu nedenle FC2 serisi köstek olarak kullanımın yanı sıra FC1 serisi ile karşılaştırıldığında beden olarak kullanıma daha uygundur.


Günümüz teknolojisinin git gide gelişmesini göz önünde bulundurursak kaliteli FC yapıdaki misinalar bu dezavantajlardan arındırılmış olabilir.
Bir de FC kaplı misinalar var. Örneğin nippon ghost misina FC misina olmayın dışı FC kaplıdır. Böyle bir yapısı olmasından dolayı suda görünürlüğü az ve fiyat olarak da uygun oluşu, LRF cilerin çok tercih etmesinin başlıca sebebidir.

Notlar: 

Misina alırken uluslararası bir markanın misinası olmasına dikkat edin, o markaların ürünleri de mutlaka EFTTA onaylı olmalı. Misine inceldikçe takımın eriştiği uzaklık önemli ölçüde artar. Ne var ki ince naylon misinalar ağır kurşunla abanınca dayanamayıp patlamaktadır.
İp misinalar  ise patlamaya karşı daha dayanıklıdır ancak bunları doğrudan atmak çok tehlikelidir. Hem eli keser, hem de makine kapandığında veya bir yere takıldığında takım kopmayıp geri sekebilir.
Tüm bunları engellemek için ince naylon misinalar ve her türlü ip misinalarla atış yaparken ucuna 5-6 metre kadar şok misina bağlanır.

Düğüm Şekilleri

Misina Kadar misinanın düğüm şeklide çeker miktarını önemli oranda etkilemektedir. Misinanızı fırdöndüye takarken uni-knot tekniği ile bağlayınız.


AVLANMA METOTLARI

Dip oltası:

Genelde 2 li yada 3 lü kanca bloğunun en altta ağırlık olacak şekilde bağlanmasıdır. Burada beden diye aldandırılan yaklaşık 1.5 m uzunluğundaki misinanın en ucunda rüzgar ve akıntı durumuna göre 20 ile 40 gr arası ağırlık bağlanır. Daha sonra yaklaşık 10 cm uzunluğundaki uclarına kanca takılı köstekler bu bedene sırası ile dizilir. önemli olan nokta kancalar birbirlerine doğru bakarken birbirlerine temas edip takılmayacak mesafede dizili olmasıdır.

Bir Cevap Yazın