tarihinde yayınlandı 2 Yorum

Alabalık Avı Hakkında Bilgiler

Alabalık avı, gerçekten zor ama bir o kadarda keyifli bir avdır. Alabalık avı için malzeme ve yem seçiminden, verimli avlanma zamanı ve avlanma yasaklarına kadar bir çok konuda size bilgi vermeye çalışacağız. Gölde alabalık avı, derede alabalık avı, Orman içi sularda Alabalık avı için öncelikle  av yasaklarından bahsedelim.

Orman içi sularda Av yasakları :

Gökkuşağı ve Benekli Alabalık 1 Ekim- 28 Şubat arasında yasaktır. Benekli Alablık için Boy limiti en az 25 cm ve günlük kişi başı maksimum 3 adet ile sınırlıdır. Gökkuşağı alabalığında boy limiti yoktur. Günlük avlanma adedi 10 dur.

Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

Alabalık yaşadığı bölge ve o bölgedeki beslenme türüne göre çeşitli şekilde avlanabilir.

Derede Alabalık Avı; Malzeme ve Yem seçimi

Derede Alabalk Avında Olta Hazırlanması : Araziye göre uygun uzunlukta bir kamış seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Dere çok geniş ise 4m civarı bir kamış ile işe başlayabilirsiniz.  Ucuna 2 m civarı bir misina ve çok büyük olmayan siyah kanca yeterli olacaktır. Yalnız kanca seçerken Alabalık avına uygun ve çok büyük olmayan kanca tercih etmenizi öneririm. Aks takdirde balık kancadan düşerken arkasından el sallayabilirsiniz.  Derede avlanacaksanız en başarılı yem seçiminiz solucan yada dere böceğidir.

 

Solucan
Solucan

Eğer 30 cm den daha fazla derinliğe sahip akarsuda av yapacaksanız ve taşlara takılma riski de yok ise, kaşık kullanılabilir. Kaşıklarla ilgili avcılık deneyimimiz olmadığından hangi kaşıklardan verim alacağınız konusunda yorum yapmayacağız.

Göllerde Alabalık avı; Malzeme ve Yem seçimi

Göllerde de Alablık avında en randımanlı av solucan yada canlı dereböceği ile yapılabilir. bunun için en ideal sistem şamandıralı sistemdir.

Bölgeye ve yöreye göre hazırlanacak hamurlada alabalık avı yapmak mümkündür. Örnek olarak Gümüşhane Kürtün barajında hamurla Alabalık yakalanabilmektedir. Kıyıdan Şamandıralı ikili kanca ile Alabalık avı verimli geçmektedir. Ancak yaz döneminde sular ısındığından Alabalık derinlere çekildiğinden Alabalık kıyıdan çekilmektedir. Bu hamur karışımı ile Uzungöl deki yapay göllerde yaşayan balıklar tarafından ise pek rağbet görmedi.

Alabalık Avı Verimli Zaman:

Dere ve Orman içi gölllerde sabahın erken saatleri ve ikindiden sonra verimli zamanlardır. Diğer zamanlarda av performansı yok denecek kadar azdır. Özellikle Yağmurdan sonraki kapalı havalarda av performansı üst seviyelere çıkar. Derede av yaparken önemli bir noktada kendinizi kamufule etmeniz ve doğaya uygun giysiler giyinmeniz. Özellikle açık havalarda balığın sizi farketmesi çok kolaydır.

Gümüşhane Kürtün gibi baraj göllerinde ise her saatte kıyıdan av yapılabilir. Ancak bu tarz sularda yaz aylarında su sıcaklığı arttığından Alabalık avlamak için kıyıdan uzağa ve en az 2 m derinliğe oltanızı atmanız gerekmekte.

Kürtün Barajı /Gümüşhane
Kürtün barajı / Gümüşhane

Alabalık avı Hamur tarifi : 

Toz küspe( kuş yemi satanlarda bulunmakta), yumurta akı, pamuk, beyaz yada sarı sim ( kitapçılarda mevcut), sade poğaça içi, un.

Bu malzemeleri cam macunu kıvamı oluşana kadar kendiniz belirleyeceğiniz ölçülerde katıp yoğurun. Malzemenin içindeki pamuk hamurun kancaya takıldığında kolay dağılmamasını sağlayacaktır.

Sinek iğne Alabalık avı:

Alabalığın su üstünden beslendiği dönemlerde verimlidir. Özellikle doğa canlanırken ortaya börtü böcek çıktığında balıklarda su üstündeki böcekleri toplamaya alışırlar. Bu dönemlerde balık su üstü yaptı denilir. Bu tip dönemlerde suyun üstünde kalan ve batmayan yapay sinek böcek türü yemler çok verimli şekilde kullanılır.
Gözlemlede Sinek ve böceklerin göl üzerinde yoğun bulunduğu ve balıkların zıplayarak bu yemlere hamleler yaptığı saatlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

Özellikle bu yöntem ilkbahar yaz dönemlerinde çok etkili olmakla son bahar ve kış dönemlerinde balığın daha çok tabandan ufak balık ve kurtçuklarla beslendiğini düşündüğüm için daha çok kaşık , ağır meps ve yemli takımlar kullanılabilir.

Oltanın hazırlanışı;

Sinek iğnesinden 1 mt geriye zargana tipi top bağlanır. ince misinanın ucuna sadece sinek iğnesi takılır. Bu iğnenin üzeri tüylü yada böcek şeklinde olabilir. At-çek yapılarak avlanma yapılır.

Oltanın hazırlanışı;

Sinek iğnesinden 1 mt geriye zargana tipi top bağlanır. ince misinanın ucuna sadece sinek iğnesi takılır. Bu iğnenin üzeri tüylü yada böcek şeklinde olabilir. At-çek yapılarak avlanma yapılır.

Alabalık Avı için Alış veriş yapabileceğimiz sitemizdeki ürünlerimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ürün Galerimiz için tıklayınız

Alabalık Avı Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

  1. 01.11.2019 tarihi itibari ile Kürtünde havuz patlamış. Avcılar bol miktarda balık avlamakta. genelde avlanılan nokta özkürtün camii altındaki kamelyalar civarı. Başka lokasyon bilen var mı?
    5dc3db01ce644a702fc0eb0b.jpg

  2. 2-3 günde binlerce avcının saldırısı ile gölde balık olayı 1 hafta bile sürmemiştir.  kürtün harici Trabzon’dan kürtüne gitmeden barajın torul kısmındada deneme yapılabilir. gerisi rızık…

Bir Cevap Yazın